PLAN TRENINGOWY – PYRLANDZKA DYCHA – CZĘŚĆ CZWARTA

Krzysztof Szymanowski trener lekkoatletyki absolwent AWF

Poniższy plan treningowy przeznaczony jest dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem lub kiedyś próbowały swoich sił w tej dyscyplinie, ale zabrakowało im motywacji. Z planem treningowym o wiele łatwiej zrealizować wymarzony cel! Dlatego od dziś nie mów sobie „zacznę jutro”, od dziś masz swój pierwszy plan treningowy!

Zaproponowane dni treningowe to wtorek, czwartek i sobota – można go jednak modyfikować według własnych potrzeb.

WAŻNE, aby między treningami  zachować min. jednodniową przerwę na regenerację, jednak aby przerwa ta nie była dłuższa niż dwa dni.

 

Rozpiska jest stworzona z myślą o osobach o niskiej aktywności fizycznej. Nie jest zalecana osobom, które prowadzą nieaktywny tryb życia i posiadającym sporą nadwagę. W tym przypadku należy skonsultować się ze swoim trenerem w celu określenia celów i zasad prawidłowego treningu. Osoby bagatelizujące poziom swojej sprawności fizycznej, po wprowadzeniu tego planu mogą ulec kontuzji lub niechcianym przeciążeniom.

Poniższy plan to kilkanaście tygodni sumiennego treningu biegowego dla początkujących, podzielonego na 4 części. Dziś publikujemy część 4, ostatnią. Jest ona skierowana dla osób przygotowujących się do biegu na dystansie 10 km.

 

Życzymy wytrwałości w realizacji obranych celów i do zobaczenia na starcie 5. Hochland Półmaratonu Doliną Samy oraz Pyrlandzkiej Dychy w Kaźmierzu!

 

TYDZIEŃWTOREKCZWARTEKSOBOTA
1940 min. B15 min. B + 6x 500 szB / 300 szM + 10 min. B60 min. B
2020 min. B + 5x 100 szB / 100 szM + 5 min. B15 min. B + 5x 1000 szB / 600 szM / B + 10 min. B60 min. B
2120 min. B + 5x 100 szB / 100 szM + 5 min. B15 min. B + 5x 1000 szB / 600 szM / B + 10 min. B60 min. B
2220 min. B + 5x 100 szB / 100 szM + 5 min. B20 min. BSTART

 

LEGENDA:

B – bieg

M – marsz

szM– szybki marsz

szB– szybki bieg

min. – minuta

sek. – sekunda

PAMIĘTAJ, aby po każdym treningu wykonywać ćwiczenia rozciągające!

 

JAK CZYTAĆ POWYŻSZĄ ROZPISKĘ?

Przykład:

2 tydzień, czwartek: 8x 30 sek. B / 3,5 min. szM) – wykonujemy spokojny bieg trwający 30 sekund, później przechodzimy do szybkiego marszu trwającego 3,5 minuty i całość powtarzamy osiem razy. Gdy w planie zamiast „szM” pojawi się „M” wtedy zamiast szybkiego marszu wykonujemy spokojny marsz. Łącznie po treningu podanym w wyżej wymienionym przykładzie wykonamy 4 minuty biegu oraz 28 minut szybkiego marszu. Na koniec powinniśmy pamiętać, aby wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Osoby mające inne cele, na każdym poziomie zaawansowania, zapraszam do współpracy w SzymanowskiTeam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *